Doğal Taşların Özellikleri ve Faydaları

Doğal taşlar, sahip oldukları özellikleriyle uzun yıllardır birçok alanda kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen doğal taşlar şimdilerde de göz alıcı renkleriyle, şekilli kesimleriyle ve her alana uyum sağlama özellikleriyle hayatımızın her yerindeler.

Doğal taşların faydaları ve özellikleri nelerdir dediğimizde öncelikle vücuda, cilde, genel ve ruhsal sağlığımıza faydalı olduğu bilinmektedir. Taşlar uzun yıllardır çeşitli tedavilerde kullanılmış, yararları görüldükçe de kullanımları yaygınlaşmıştır. Gelin hep birlikte bu başlıklar altında, konudan daha detaylı bahsedelim.

Doğal Taşların Faydaları

Şifalı taşlar olarak da tanımlanan doğal taşlar, farklı rahatsızlıklara iyi gelir. Örnek olarak başarılı olmak isteyen pek çok kişi sitrin taşını yanından ayırmaz. Zira, sitrin taşının kendine güvenme veya işi başarma isteği gibi duyguları güçlendirdiğine inanılır. Eğer, nazardan korkuyorsanız ve uykusuzluk problemi yaşıyorsanız ametist taşını kolye veya yüzük şeklinde kullanabilirsiniz.

https://soulmeps.com/magaza/ linkini ziyaret ederek mağazamızdan aradığınız taşlara her zaman ulaşabilirsiniz.

Doğal Taşların Cilde Faydaları

Doğal taşların cilt bakım rutinindeki yerleri, taşların roller ve gua sha gibi cilt masaj aletlerinin yapımında kullanılmasıyla genişlemiştir. Cilt temizliğimizi yaptıktan sonra serum ve nemlendiricimizi uygularken kullandığımız bu aletler genellikle yeşim taşı, ametist, lapis veya pembe kuvarsın değişik şekillerde kesilmesiyle oluşur. Her taşın hedeflediği belli sorunlar vardır, bu sebeple cilt problemlerinize yönelik taşların kullanıldığı cilt masaj aletlerini seçmeniz cilt sağlığınız için en doğrusu olacaktır.

Kısaca doğal taş roller aletlerin faydalarından bahsedelim;

  • Cildin elastikliğini artırarak daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar.
  • Kan dolaşımını hızlandırır, cildinize canlılık ve renk katar.
  • Özellikle sabahları oluşan göz altı ve yüz şişliklerini gidermede etkilidir. Kullanmadan 10 dakika önce buzdolabına koyup soğuk bir halde cildinize masaj yaparsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Bu cilt bakım aletleri, cilt bakımınızı yaparken aynı zamanda doğal taşların gücüyle sizi günün stresinden ve yorgunluğundan da arındırır. Doğal taşların düzenli kullanımıyla cilt tonunuz eşitlenir, kırışıklıklarınız azalır ve cildiniz daha parlak bir hal almaya başlar.

Peki bir roller almaya karar verdiniz, fakat hangi doğal taşı seçeceğinizden emin değil misiniz? İşte roller olarak kullanılan doğal taşların çeşitli faydaları…

  • Ametist: Eğer yoğun stres, uyku problemleri, migren gibi sorunlarınız varsa ametist taşlı bir roller tam da size göre! Sahip olduğu yatıştırıcı enerjisiyle sizi bu gibi sorunlardan keyifli bir yolla kurtarabilir.
  • Yeşim Taşı: Bu taş kişisel uyumu dengeleyen bir frekansa sahiptir. Eğer hayatınızda sık sık huzursuzluk ve üzüntü problemleri yaşıyorsanız, kendinizi bu sorunlardan kurtarmak için yeşim taşlı bir roller edinebilirsiniz.
  • Pembe Kuvars: Güzellik taşı olarak bilinen pembe kuvars, canlandırıcı etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır ve cildinize tazelik katar.
  • Lapis: Gerçeklik taşı olarak bilinen lapis, yaydığı güçlü enerjiyle çoklu iyileştirme ve yenileme özelliğine sahiptir. Cildinizde zaman zaman kızarıklık ve hassasiyet oluşması gibi sorunlarınız varsa roller olarak bu taşı seçmeniz, sorunlarınızın ortadan kalkması için yardımcı olacaktır.

Cilt bakımı derken, yalnızca yüzümüzden bahsedemeyiz. Çeşitli masaj salonlarında da doğal taşların enerjisinden yararlanıldığı bilinmektedir.

Masaj salonlarına gitmek için zamanınız yoksa, ihtiyacınız olan şeyler enerjinize uygun taşlar ve bir banyo! Günün yorgunluğundan arınmak için duş alacağınız zaman, sudan zarar görmeyecek taşlarınızı seçerek yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu taşlar sizi negatif yükünüzden çabucak kurtaracak ve hem ruhen hem de bedenen rahatladığınızı hissettirecek. Eğer varsa küvetinizi doldurup taşları içine atabilirsiniz.

Farklı doğal taş masaj aletlerini incelemek isterseniz https://soulmeps.com/urun-kategori/masaj-aletleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Doğal Taşların Vücuda Faydaları

Kristal taşların genelde dekoratif veya tamamlayıcı aksesuar olarak kullanıldığını düşünürüz. Fakat doğal taşların çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynadığını biliyor muydunuz? Kristallerin hastalar üzerinde plasebo etkisi yarattığı ve bu etkiyle kişileri sağlığına kavuşturduğu düşünülmektedir. Çeşitli hastalıklar üzerinde tedaviye ek olarak kullanılan ametist, aragonit, topaz ve daha nice taşın hastalar tarafından yararlı olduğu söylenmiştir. Bu hastalıklara migren, kronik ağrı, alerjiler, nefes darlığı ve bağışıklık sistemi hastalıklarını örnek verebiliriz.

blank

Kristal taşlar, aynı zamanda yaydıkları enerjiyle halihazırda vücudumuza birçok yarar sağlar. Bu enerji dalgalarıyla, taşıdığımız negatif yükü nötrleyip güç içerisinde bunların sebep olabileceği çeşitli ağrı ve sızılara enerji gönderirler. Kimi zaman taşların ağrıyan bölgelerde ısındığı ve ağrıları bu yolla geçirdiği de bilinmektedir. Bu sıcaklık taşların yaydığı enerjinin vücut enerjisiyle harmanlanması sebebiyle ortaya çıkar. Fakat bu etkinin her taşla görülmediğini de belirtmek isteriz. Sizin yaydığınız enerjiyle uyumlu olan taşlar böyle bir özellik gösterir ve iyileştirici fayda sağlar.

Hangi taşların hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenmek için sitemizdeki arama alanından “aradığınız ürün veya konu” yazan yere aradığınız hastalığı yazarak karşınıza çıkan sonuçlardan yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda aşağıdaki linke tıklayarak doğal taşlar ve şifalandırdıkları hastalıklar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Link: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/sifali-taslarin-gucuyle-iyilesin-1084846

Doğal Taşların Ruhsal Faydaları

Doğal taşların sağladığı psikolojik/ruhsal faydalar olarak sayabileceğimiz birçok şey vardır. En basitinden, sahip olduğu yüksek enerjileriyle üzerimizde biriken negatif enerjiyi toplamaları diyebiliriz. Gün içerisinde veya gece yanı başımızda bulundurduğumuz taşların enerji dengeleme, enerji nötrleme ve enerji değiştirme yapabilmesi sayesinde stres ve yorgunlukla gelen çeşitli olumsuz düşünceleri uzaklaştırması bile ruhsal sağlımız açısından oldukça yararlıdır.

Aynı zamanda yaşadığımız çeşitli problemlerle birlikte gelen tükenmişlik ve bıkkınlık hissini de ortadan kaldırmaya yönelik fayda sağlayabilen taşlar vardır. Bunlar başlıca ametist, akik ve azurittir. Bu taşlar sahip oldukları enerji seviyeleriyle ortamın veya kişinin üzerindeki negatifliği emmeye ve nötrlemeye elverişlidir.

Azurit berrak bir kafa yapısının oluşumuna, ametist yaydığı uyumlayıcı ve dengeleyici enerjiyle stresin azalmasına, akik ise yaydığı özgüven ve cesaret enerjisiyle kişinin yaşadığı özgüven problemlerinin en aza indirgenmesine yardımcı olur.

Kristal taşların ruhsal olarak sağladığı faydalarına ruhu sakinleştirmesini de ekleyebiliriz. Bu sebeple meditasyon yapan birçok kişi, doğal taşları bu esnada yanlarında bulundurmayı ve onların yaydığı enerjiden fayda sağlamayı tercih etmektedir.

blank

Meditasyon yapmanın belli kuralları yoktur. Kendinizi en rahat hissettiğiniz şekilde, kimsenin sizin ve içsel gücünüzün arasına girmediği sakin bir zaman aralığında kişisel meditasyonunuzu yapabilirsiniz. Meditasyon yapmak basmakalıp düşüncelere sığdırılamaz, içinizden nasıl geliyorsa o şekilde yapılır. Yani meditasyon yapmak için “ihtiyacınız olan malzemeler” gibi bir şey söz konusu değildir.

İsterseniz taşlarınızı, mumları, tütsüleri vb. materyalleri kullanabilirsiniz fakat elinizin altında bunlar yoksa veya ihtiyacınızın olmadığını hissediyorsanız, yalnızca sessiz bir ortamda oturmanız bile bir meditasyon olabilir ve sizi hedeflediğiniz ruhsal rahatlamaya ulaştırabilir.

Meditasyonla ilgili merak ettiklerinizi https://tr.wikipedia.org/wiki/Meditasyon linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca meditasyon için ya da bulunduğunuz ortamda enerjisinden faydalanmak istediğiniz taşları https://soulmeps.com/urun-kategori/meditasyon/ adresinde bulabilirsiniz.

Doğal Taşların Spiritüel Faydaları

Yanınızda bulunduracağınız florit taşı spiritüel enerjiyi artırır ve ruhunu dengeler. Böylece iyiliğe odaklanırsınız. Güney Afrika’da ve Burma’da yoğun şekilde çıkarılan kaplan gözü taşını yanınızda taşıyarak özgüveninizi artırabilirsin. Kaplan gözü kullanılarak tasarlanan doğal taş bileklik ile negatif enerjiyi çevrenizden uzaklaştırabilirsiniz. Doğal taş kullanarak hafızanızı da güçlendirebilirsiniz. Akuamarin hafızanızı güçlendirirken sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da destek olur.

Kan Grubuna Göre Doğal Taşlar

1.Grup – 0 Kan Grubu

0 kan grubunu taşıyan ilk grup üyeleri, lider özellikleri ve kıvrak zekalarıyla dikkat çekmektedir. Özgüvenleri yüksek olan ve enerjileri hep pozitif olan bu kişiler, her ortama çabucak uyum sağlamalarıyla arkadaş ortamlarının en çok aranan isimleridir. İletişim güçleri oldukça fazladır ve herkese kendilerini sevdirebilirler.

Fazla arkadaş canlısı olduklarını söylesek yalan olmaz. Herkesin içindeki iyiliğe inanan bir yapıları vardır. Aralarının bozuk olduğu kişilerle küs kalmayı çok beceremezler, genelde büyüklük gösterip sorunu çözmek için ilk adımı onlar atar.

Kin tutamazlar ve etraflarında ne kadar çok insan olursa kendilerini o kadar güçlü hissederler. Bağları kuvvetlidir ve arkadaşlıkları uzun sürelidir. Etraflarında her daim çok güvendikleri insanlar vardır. Arkadaş bağlarının kuvvetli olduğu kadar, ailelerine de düşkündürler. Bu düşkünlük kimi zaman ufak şeylere alınma, olayları yanlış yorumlama gibi asılsız yerlere gidebilse de ailelerine asla sırtlarını dönmezler.

0 Kan Grubuna Uygun Doğal Taşlar

0 kan grubuna sahip kişiler için en doğru doğal taş kaplangözüdür diyebiliriz. Yaratıcılık ve cesaret taşı olarak bilinen bu taş, lider özellikleri sergileyen bu kişiler için birebirdir.

blank
Kaplangözü (Mağazada Görmek için Tıklayın)

Bu kan grubunu taşıyan kişiler için önerebileceğimiz bir diğer taş ise akiktir. Sahip olduğu yüksek frekanslı enerjisiyle akik taşı, kişiye enerji ve neşe getirmek konusunda oldukça başarılıdır.

2.Grup – A Kan Grubu

A kan grubuna sahip kişilerin en belirgin özellikleri, sahip oldukları uyumluluktur. Kalabalık ortamlarda bulunmayı ve birlikte iş yapmayı severler. İnsanlarla uzun süreler boyunca uyum içerisinde yaşayabilirler. Bu sebeple ailelerine düşkün, evlerine bağlı olurlar.

Genellikle problemlerini dışa yansıtmayı sevmeyen ve çok konuşkan olmayan bir yapıları vardır. Sıkıntılarını içlerine atıp sessizce üzülmeyi, sorunlarını yayarak çevresindeki insanları üzmeye tercih ederler. Etrafına çok duyarlı ve empati yetenekleri oldukça yüksektir.

Bu kan grubunu taşıyan kişiler akademik hayatlarında ve iş hayatlarında oldukça başarılıdır. Çok çalışkan olduklarını söyleyebiliriz. Bu çalışkanlıkları genellikle kendileri için değil, etrafındaki insanları mutlu etmek içindir. Çevrelerinden takdir görmek ve onaylanmak onlar için en mutluluk verici şeylerin başında gelir. Bu sebeple karşılarında kim olursa olsun asla onu yarı yolda bırakmak istemezler, işlerini ve sorumluluklarını en harika şekilde yerine getirirler.

A Grubuna Uygun Doğal Taşlar

A kan grubuna sahip kişiler için en uygun olabilecek taşlar arasında pembe turmalini örnek verebiliriz. Pembe turmalin, sahip olduğu ve yaydığı sıcak enerji dalgalarıyla kişideki merhamet ve iyi niyet duygularını destekler. Aynı zamanda A kan grubuna sahip olan kişiler için bu taşın sinirleri yatıştırdığı ve gergin ortamları sakinleştirdiğini söyleyebiliriz.

A kan grubunu taşıyan kişiler için bir diğer önerebileceğimiz taş dumanlı kuvarstır. Bu taş, kişilerin sahip olduğu düşünce yükünü hafifletmede, kafa karışıklığını gidermede ve sorumluluklarımızla daha kendimizi adamış şekilde baş etmemize oldukça fayda sağlar.

3.Grup – B Kan Grubu

B kan grubuna sahip kişiler, hayattaki amaçlarını ve kendilerini bulma çabası içerisindedirler. Sürekli yeni yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak onlar için en büyük tutkudur. Düzenli bir hayatlarının olduğunu söylemek biraz zordur. Daha çok kendi başlarına buyruk yaşamayı ve hayatlarının kontrolünün tamamen kendilerinde olmasını tercih ederler.

Bu sebeplerle yerleşik bir hayatları yoktur, sık sık taşınma ve iş değiştirme durumları görülebilir. Genellikle yönetilmeyi değil yönetmeyi tercih eden bu grup, iş hayatlarında da kendilerinin patronu olmak isteyebilirler.

Onları bir karavanla sürekli gezerken görebilirsiniz. Diğer kan gruplarından farkları, insani değer yargılarının oldukça yüksek olmasıdır. Bu nedenle empati yapmak onların ikinci adıdır. Aynı zamanda gezmeyi ve keşfetmeyi çok sevdikleri için kültür seviyeleri oldukça yüksektir. Onlarla yapılan sohbetler her zaman çok keyiflidir ve kişiye birçok yenilik katar.

Bu kan grubuna sahip kişiler yerlerinde durmakta epey güçlük çekerler. Sürekli dışardadırlar ve yorulmak nedir bilmezler. Eğer onları evlerinde bulamazsanız endişelenmeyin, muhtemelen bir dağ tırmanışına veya ormanda kamp yapmaya gitmiştir.

B Grubuna Uygun Doğal Taşlar

Bu kan grubunu taşıyan kişiler için sitrin taşını önerebiliriz. Sitrin, yaydığı enerjyle kişiye moral ve gayret verme konusunda oldukça başarılıdır. Zaman zaman kalabalık ortamların sorumluluğunu taşımak zorunda kalan B kan grubuna sahip kişiler için oldukça uygun bir taştır.

blank
Sitrin

B kan grubunu taşıyan kişiler için ikinci doğal taş önerimiz ise yıldız taşıdır. Bu taş kişide karar verme yetisinin güçlenmesinde, daha olgun ve mantıklı bir düşünce sisteminin kurulmasında büyük rol oynar. İçinde bulunulan duruma farklı açılardan bakmanın, kişiyi sorunun çözümüne ulaştırabileceğini hatırlatır.

4.Grup – AB Kan Grubu

Karma tip olarak bilinen AB kan grubunu taşıyan kişiler, yukarda bahsettiğimiz özelliklerin tam anlamıyla karışımıdır. Bu nedenle kafa yapıları biraz karmaşıktır. Onları anlamak biraz zordur yani. Bu grubun üyeleri oldukça az sayıdadır. Diğer kan gruplarının karışımı olmaları onları sıradan değil, aksine oldukça özel yapar.

doğal taş bileklik

Bu kan grubuna sahip kişilerin en belirgin özelliği aşırı anlayışlı ve karşı tarafı dinleyici olmalarıdır. Her zaman kötünün içindeki iyiyi, iyinin içindeki kötüyü görme uzmanlıkları vardır. Onlar için aşırı iyi niyetli olduklarını söylesek yalan olmaz. Her zaman yardım etmenin ve birine destek olmanın kişiye verdiği güce inanırlar.

Bu iyi niyetleri sayesinde etraflarındaki kişilere kendilerini çabucak ve zahmetsizce sevdirirler. Arkadaşlık ve komşuluk ilişkileri oldukça iyidir, herkesle iyi anlaşabilirler. Kimi zaman bir ortamdaki en huysuz insanı bulur ve onu mutlu etmenin yollarını ararlar.

AB kan grubunu taşıyan kişileri kalabalık bir ortamda köşeye çekilmiş bir halde görebilirsiniz. Bu onların asosyal olduğu anlamına gelmez. Zaman zaman kafalarında yoğun düşünceler oluşur ve kendilerini dinleme ihtiyacı hissederler. Aniden sessizleşmeleri ve durulmaları bu yüzden olabilir. Böyle bir durumda, onları kendi haline bırakmak en doğrusudur. Çünkü dışardan ne kadar dertsiz ve tasasız görünseler de, onların da sessizliğe ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır.

AB Grubuna Uygun Doğal Taşlar

AB kan grubuna sahip kişiler için önerebileceğimiz taşların başında güneştaşı gelir. Zaman zaman karşı tarafı kırmamak için sessiz kalan, her şeyi onaylayan ve kendi fikrini belirtmekten çekinebilen bu kişiler için güneştaşı, özgürlük duygusunu yenileyici ve destekleyici özellikler taşır. Kişilerdeki cesaret duygusunu da artırmaya katkı sağlayan bu taş, aynı zamanda AB kan grubunu taşıyan kişiler için enerji dengeleyici özellikler de gösterir.

Bu kan grubu için faydalı olabilecek bir diğer taş ise lal taşıdır. Bu taş, kişilerdeki “yeni olandan korkma” duygusunu en aza indirir ve yeni seçeneklere bir şans vermeniz gerektiğini hatırlatır. Değişimden korkmanın sebep olabileceği panik duygusunu yatıştırır, sakinlik verir.

Doğal taşları nasıl yanımızda bulundurabiliriz?

Doğal taşları günlük hayatta kolye ve bileklik gibi takılarımızda, odamızda veya çantamızda bulundurarak şifalı özelliklerinden yararlanabiliriz.

Doğal taşların sağlık faydaları nelerdir?

Doğal taşlar eski zamanlardan beri birçok sağlık probleminin şifalanmasında kullanılmıştır. Düşük tansiyon için kullanılan mercan taşından böbreğe faydası oldukça bilinen safir taşına kadar birçok doğal taşın farklı şifaları vardır.

Doğal taşların spiritüel faydaları nelerdir?

Doğal taşlar spiritüel enerjiyi arttırır ve kişinin ruhunu dengeler. Doğal taşlar meditasyon sırasında konsantrasyonu arttırırken aynı zamanda özgüveni de yükseltir.

Doğal taşların astrolojiyle ilişkisi nedir?

Yıldız haritanıza uygun olarak seçeceğiniz doğal taşlar ile olumsuz enerjileri olumlu enerjilere dönüştürebilirsiniz.

Sitedeki bilgiler genel psikoloji ve danışmanlık bilgisidir. Tıbbi tanı ve müdahale gerektiren sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışınız.