Ametist Doğal Taşının Özellikleri ve Faydaları

‘Sarhoş etmeyen taş’ anlamına da gelen Ametist taşı özel taşlar arasında öne çıkar. Enerji yükü fazla olan Ametist taşı mutluluk ve canlılık vermesiyle sık sık tercih edilir. Pozitif enerjisiyle bilinen Ametist doğal taşı içeriğinde Kuvars minerali taşır. Uzun süre güneşe maruz kaldığında rengi değişen Ametist taşının tarihi ve Ametist taşının özellikleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Ametist Doğal Taşının Tarihi! Ametist Doğal Taşı Nerelerde Bulunur?

Ametist taşı hakkında bilgiler çok eski kaynaklara dayanır.Eski dönemlerden itibaren mitolojik bir anlam yüklenerek çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Ametist taşı özellikleri nelerdir denildiği zaman Eski Roma ve Antik Yunan dönemlerinden itibaren bu taştan faydalanıldığı bilinmelidir. Taşın faydaları arasında en çok bilineni farklı kişilerden yayılan kötü enerjiyi taşın çekmesi ve bu sayede taşı kullananların bu kötü enerjiden etkilenmemesidir. Taşın ham maddesi demirdir. Mor renkli bir taştır. Ametist taşı renkleri mor rengin farklı tonlarında olabilir. Bu durum doğal içeriğinden kaynaklıdır.  Taşın içerisinde yer alan kuvars minerali sayesinde enerji vermesi ile bilinir. Taş pek çok farklı bölgede çıkarılır. Renk değişiminde çıkarıldığı bölgeler de oldukça etkilidir. En kaliteli Ametist taşları Sibirya dolaylarında çıkarılır. Bunun dışında Fransa’da, Uruguay’da ve Bahreyn’de çıkarıldığı bilinir.

Ametist

Tüm dünya da çeşitli isimlerle anılsa da genellikle etkileri konusunda pek çok kişi aynı görüşe sahiptir. Bu taş Türkiye’de de Balıkesir, Ordu, Çanakkale, Giresun ve Yozgat’ta çıkarılır. 

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Oldukça güçlü bir taş olan Ametist’in pek çok faydası bulunur. Ametist taşı özellikleri arasında en çok bilinenlerden birisi içerisinde muhabbeti ve sevgiyi barındırmasıdır. Bu sevgi sayesinde taşın içerisinde bulunan mineraller enerji  verir. Koruyucu taş olarak da bilinen Ametist’in faydaları şöyle sıralanabilir:

Ametist Taşının Kullanan Kişinin Enerjisine Faydaları

Bilindiği gibi her insanın kendisine has enerjisi vardır. Bu enerji gözle görülmese de pek çok şekilde hissedilebilir. İletişim kurulan kişinin bakışları, konuşması ya da davranışları karşısındaki kişiyi etkiler. İşte bu noktada çevrenize iyi bir enerji yaymak istiyorsanız Ametist taşından faydalanabilirsiniz. Bu taş sayesinde hem enerjiniz istediğiniz seviyede kalır hem de taş sayesinde çevrenize pozitif enerji verirsiniz. Nazara karşı korur. Bedensel yorgunluğun yanı sıra ruhsal olarak da yorgunluk yaşayanlar için oldukça etkilidir.

Ametist Taşının Psikolojik Faydaları

Ametist sayesinde ruhsal ve psikolojik olarak problem yaşayanların oldukça rahatladığı bilinen bir durumdur. Ayrıca ametist taşı rahatlatıcı etkisi sayesinde stresli bir hayat yaşayanlar için ideal bir taştır. Ametist taşı ne işe yarar diye bir soruya karşı verilebilecek diğer cevaplardan birisi de taşın tıbbi anlamda iyileştirici etkisinin olduğudur. Ametist taşı enerjinin yükselmesini sağlayarak kişilerin daha hareketli bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.

Ametist Taşının Sağlığa Faydaları

Özellikle eklem ve kas ağrısı yaşayanların bu taştan faydalanmaları oldukça önemlidir. Bu taş strese bağlı cilt problemi yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Vücudun alerjik reaksiyonlar göstermesine karşı etkilidir. Yoğun iş yaşamının etkisi ile yaşanan migren ve baş ağrısı problemine karşı doğal bir çözümdür. Zihin bulanıklığı gibi problemlere karşı taş sayesinde daha dingin bir zihne sahip olabilirsiniz. Taş sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı daha etkili ve kısa sürede sonuçlar alınması sağlanır. Depresyon ya da ruhsal olarak problem yaşayanlar için taş oldukça faydalıdır. Eski zamanlardan bu yana taşların ruhsal anlamda şifalı etkileri pek çok kişi tarafından kullanılır.

Ametist Taşının Genel Özellikleri

Ametist taşı nedir denildiği zaman bilinmelidir ki bu taş eski dönemlerden itibaren kullanılan şifalı bir taştır. Geleneksel tıp ile ilgilenen kişiler taşların etkilerinden ve şifalarından sıklıkla yararlanmışlardır. Ametist taşı da geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan taşlardan olmuştur. Soyut anlamlar yüklenmesinin yanı sıra somut olarak da taş birçok hastalığa karşı oldukça faydalıdır. Cilt hastalıklarının yanı sıra ruhsal problemlere karşı bu taş sıklıkla kullanılmıştır. Ametist taşından tam fayda sağlamak isteyenlerin koyu mor renkte olan ya da şeffaf olanlarından faydalanmaları daha etkili sonuçlar almalarını sağlar. Taş sayesinde şehir hayatının ve iş hayatının getirmiş olduğu stresli yaşamdan bir nebze olsun kurtulmanız ya da rahatlamanız mümkündür.

Ametist

Ametist taşı yararları arasında bir diğeri de uyku ile ilgili olanıdır. Uyku problemi yaşayanların ametist taşını yastıklarının altına koyması durumunda uykusuzluk sorunundan kısa sürede kurtulduklarına dair birçok görüş bulunur. Ayrıca tüm taşlarda olduğu gibi Ametist taşında da kişiye özel bir kullanım olmalıdır. Taş bir kişinin enerjisini aldıktan sonra başka bir kişi tarafından kullanılırsa istenilen etkiyi göstermeyeceği bilinmelidir. Ancak farklı kişiler tarafından kullanılması gerekiyorsa bu durumda mutlaka bir müddet toprakta bekletildikten sonra taş diğer kişi tarafından kullanılmalıdır. Bu sayede taşın negatif enerjiyi toprağa bıraktığı düşünülür.

Ametist Taşının Uyumlu Olduğu Burçlar Hangileridir?

Burçlar ile Ametist taşı yakından ilgilidir. Özellikle Kova burcuna mensup olan kişilerin bu taştan daha fazla yararlandıkları astrologlar tarafından sıklıkla dile getirilir. Ayrıca Koç, Balık ve Yay burçları için de bu taş etkilidir. Astrologların belirttiğine göre yükselenleri bu burçlardan biri olanlar da taşın olumlu etkilerinden faydalanırlar. 

Ametist Taşının Kullanım Alanları

Ametist taşı ne işe yarıyor sorusuna karşılık verilecek en iyi cevaplardan birisi taşın pek çok ruhsal ve fiziksel rahatsızlığa karşı iyi geldiğidir. Taş aksesuar olarak kullanılarak hem güzel bir görüntü elde edilebilir hem de taşın faydalarından yararlanılabilir. Taş işlemeciliği ve tasarımı son zamanlarda o kadar çok gelişmiştir ki pek çok çeşitli aksesuar taş ile yapılır. Kolye, küpe, yüzük, bileklik gibi çeşitli aksesuarlarla birlikte Ametist taşından faydalanmanız mümkündür. Ametist taşı etkileri tam olarak alınmak isteniyorsa mutlaka gerçek olanının kullanılması gereklidir. Ametist taşı anlamı ve etkilerinden daha iyi faydalanmak istiyorsanız ilk aldığınız zaman bir müddet toprakta bekletebilirsiniz. Bu sayede taş içerisinde bulunan tüm kötü enerjiyi toprağa boşaltmış olur. Ametist taşı faydaları eski kaynaklarda da sıklıkla geçer. Bu taş eski dönemlerde ev içerisinde dekorasyon eşyası olarak da kullanılmıştır.

Ametist taşı çocuklarda kullanılabilir mi?

Evet bu taş çocuklarda ve bebeklerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hatta çocukların ve bebeklerin üzerindeki etkisi daha fazladır. Genellikle küçük yaştaki bireylerde nazar değmesi daha sık görülen bir durumdur. Taş kötü enerjiyi ya da bakışı üzerine çektiği için faydalıdır.

Ametist taşının cilde faydaları nelerdir?

Başta egzama olmak üzere pek çok cilt problemine karşı taş oldukça etkilidir. Ayrıca kaşıntı ve ciltte dökülmelere karşı taş faydalıdır.

Ametist taşının faydaları nelerdir?

Ametist sayesinde ruhsal ve psikolojik olarak problem yaşayanların oldukça rahatladığı bilinen bir durumdur. Ayrıca Ametist taşı rahatlatıcı etkisi sayesinde stresli bir hayat yaşayanlar için ideal bir taştır.

Ametist taşıyla uyumlu burçlar hangileridir?

Özellikle Kova burcuna mensup olan kişilerin bu taştan daha fazla yararlandıkları astrologlar tarafından sıklıkla dile getirilir. Ayrıca Koç, Balık ve Yay burçları için de bu taş etkilidir.

 

 

Sitedeki bilgiler genel psikoloji ve danışmanlık bilgisidir. Tıbbi tanı ve müdahale gerektiren sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışınız.