Akik Doğal Taşının Özellikleri ve Faydaları

Doğada pek çok doğal taş ve birbirinden çok farklı özellikleri vardır. Birçoğu detaylı olarak araştırılmış ve pek çok faydasının olduğu tespit edilmiştir. Bu yazımızda akik taşı nedir ve akik taşı neye iyi gelir sorularının detaylarını ve akik taşının tüm özelliklerini bulabilirsiniz.

Akik Taşının Tarihi

Akik taşı adını Sicilya’da yer alan “Achates” nehrinde alır. Oldukça şifalı olarak bilinen bu taşın öylesine güzel bir rengi vardır ki tarih boyunca pek çok şair akik taşı rengini sevgilinin dudaklarına ithaf etmiştir. Eski dönem uygarlıklarından olan Babiller, akik taşının kötü enerjiyi yok etme ve kişiyi koruma özelliğinden faydalanmışken, Müslüman topluluklar akik taşını nazara karşı koruyucu etkisinden faydalanmışlardır. Benzer şekilde Persler, Mısırlılar ve Çinliler ise doğal afetlerden korunmak, hastalıkların iyileştirilmesi ve tarım zamanlarında bereket sağlamak için akik taşını kullanmışlardır.

Akik taşı özelliği ve çeşitleri dikkate alındığında bazı yörelerde “ölümsüz taş” ya da “yemen taşı” olarak da bilinir. Sıklıkla eski volkanik bölgelerden çıkarılan bu taş, sıkışan gazlar ve uzun yıllar tabakalar altında kalması sayesinde benzersiz bir renk ve sertliğe ulaşır. Akik taşı faydaları renklerine göre farklılık gösterse de tüm çeşitlerinin ortak özellikleri ruh ve beden sağlığı üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir.

Akik Taşının Faydaları ve Özellikleri

Akik taşı çeşitleri, genel özellikleri bakımından vücuda fiziksel güç ve enerji verir. Ruh, beden ve zihin uyumu sağlayarak negatif enerjiyi yok eder. Ortamdaki stresi azalttığı için psikolojik hastalıkların iyileşme sürecinde etkili olduğu bilinir. Doğal taşlar arasında topraklama taşı olarak geçen akik taşı, beden üzerindeki fazla elektriği boşaltır. Duygusal çöküntülerden çıkmayı sağlayan ve depresyonu gideren doğal taşın anksiyete bozukluklarına da iyi geldiği gözlenmiştir.

Akik taşının takı olarak vücutta taşınmasının psikolojik olarak korkuların giderilmesi konusunda etkili olduğu bilinir. Özellikle pek çok insanda genel olarak gözlenen karanlık korkusu ile yükseklik korkusuna iyi geldiği gözlenmiştir. Dikkat ve konsantrasyon üzerinde de etkili olan akik taşını üzerinde taşıyarak sınavlara çalışırken faydasını görebilirsin. Öyle ki algılama, spesifik bir konu üzerinde zihinsel olarak yoğunlaşma, dikkatin yoğunlaştırılması ve analitik düşünme gibi mental fonksiyonları da güçlendirdiği bilindiğinden öğrenciler için son derece yararlı olan doğal taşlardan biridir.

Akik Taşı

Akik Taşının Renklerine Göre Faydaları

Güzelliği ve birbirinden çekici renkleri sayesinde herkesi cezbeden akik taşı, ilk olarak Neolitik çağlarda keşfedilmiş ve o zamandan itibaren de kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar tarafından âdeta bir şifa kaynağı olarak görülen akik taşı renklerine göre faydaları ve özellikleri konusunda sınıflandırılmış ve pek çok medeniyette şifa konusunda yerini almıştır.

Doğada pek çok rengi bulunan akik taşının renklerine göre faydaları saymakla bitmez. Dikkat çeken güzelliğiyle takılarda ve ev eşyalarında süs olarak kullanılan akik taşının renklerine göre faydaları şunlardır:

Siyah Akik Taşının Özellikleri

Sertlik derecesi 6,5 – 7 arasında olan siyah akik taşı, doğal ortamda saydam ve yarı saydam olarak yer alır. Parlak güzelliği ile pek çok takıda kullanılan siyah akik taşı faydaları sayesinde takılarda sıklıkla tercih edilir. Özellikle siyah akik yüzük faydaları ve koruyucu etkisi sayesinde kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes için uygundur. Nazara karşı koruyucu etkisi ile kişiyi negatif enerjilere karşı koruyan, arındıran ve mutluluk veren akik yüzük, gebelik döneminde anne ve bebek üzerinde de fayda sağlar.

Kan dolaşımını düzenleyen ve damarları koruyan siyah akik taşının kan pıhtılaşmasını hızlandırıcı özelliklerinden yararlanabilirsin. Sıklıkla burun kanamalarında ya da yaralanmalarda tercih edilen siyah akik taşı basit şekilde kullanılabilir. Siyah akik taşının içerisinde bekletildiği bir miktar suyu kanayan burnuna çekebilirsin. Burun içerisindeki mukoza ve kılcal damarlar hızla onarıldığı için yeniden kanaması önlenecektir. Benzer şekilde kan pıhtılaşmasını sağlayan özelliği de kan damarları üzerinde etkilidir. Akan kanı durdurma özelliğinden faydalanmak için kesiğin yanına ya da üzerine akik taşı koyabilirsin.

Siyah Akik Taşı

Mavi Akik Taşının Özellikleri

Mavi akik taşı faydaları bakımından en çok tercih edilen yarı değerli opak taşlardan biridir. Koyu mavi tonlarından mavi-gri renk karışımına doğru giden renk yelpazesi sunar. Ayrıca mavi renk üzerinde gri çizgilerin yer aldığı da görülür.

Sertlik derece 6,5 ile 7 arasında olan mavi akik taşının fiziksel faydaları oldukça fazladır. Tiroid hastalıklarına iyi geldiği bilinen mavi akik taşının diş ve kemik yapısı üzerinde yararlı etkileri olduğu görülür. Boğaz çakraları için kullanılan akik taşı kolye olarak da kullanılabilir.Akik taşı faydaları arasında ayrıca diğer vücut ağrılarının hafifletilmesi de yer alır.

Psikolojik olarak ise akik taşı kişinin sosyalleşmesini, heyecanın yatıştırılmasını, uykusuzluğun azaltılmasını ve özgüven duygusunun arttırılması ile olaylara pozitif bakma yetisini arttırır. Gebelik döneminde annenin nazara karşı kullandığı akik taşı faydası bakımından doğumdan sonra bebek için de nazara karşı kullanılabilir. Bu sayede kolye ve bileklik gibi takılarda akik taşından yararlanılabilir.

Mavi Akik Taşı

Pembe Akik Taşının Özellikleri

Doğada oldukça nadir olarak bulunan pembe akik taşı son derece gösterişli bir görünüme sahiptir. Kristal minerallerden oluşan bu taş “aşk taşı” olarak da bilinir. Sertlik derecesi 7 olan pembe akik taşı mutluluk verici ve dengeleyici özellikler sunar. Kişiye pozitif enerji verme ve strese karşı etkili olma özelliği sunan pembe akik taşını cilt problemlerin üzerinde kullanabilirsin. Özellikle yaş alma ile birlikte yavaşlayan cilt altı aktiviteleri için iyileştirici özellik sunan taşın, hücre yenileyici özelliği pek çok cilt sorununa iyi gelir.

Pembe akik taşının ortamdaki negatif özelliği yok etme özelliği ofis ortamında sıkça tercih edilir. Çünkü ortamda bulunan cep telefonu, televizyon ya da modem gibi elektronik cihazlardan yayılan radyasyona karşı koruyucu etkisi bulunur. Bunların yanı sıra kişinin kendine olan güvenini de artırdığı ve duygusal olarak dengeleyici özellik sunduğu için iş ortamında başarıyı artırır. Kolye ve bileklik olarak taşıyacağın pembe akik taşının faydalarından mutlaka yararlanmalısın!

Hint Akik Taşı

Dünyanın pek çok farklı yerinde bulunan akik taşları içerisinde en değerli olanlarından biri de Hint akik taşıdır. Hint akik taşı faydaları, arasında kötü enerjiyi yok etmesi vardır. Kötü enerjiyi alan ve vücut gerginliğini yok ederek stresi azaltan Hint akik taşını, vücudunda nedeni belli olmayan ağrılar için de kullanabilirsin. Sinir bozuklukları konusunda da son derece yararlı olduğu belirtilen taş, ruhsal olarak da ferahlık ve rahatlama sağlamaktadır.

Dinî olarak da pek çok alim ve ermiş tarafından kullanılması tavsiye edilen akik taşının faydaları bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. Âdeta bir ilaç gibi değerlendirilen Hint akik taşı, insan vücudu üzerinden büyük faydalara sahiptir. Rivayete göre bu özel taş çeşitlerinden birini kullanan kişilerin rızkının bollaşacağı, hanesine bereket getirileceği, kişinin korkularına karşı emniyet sağlanacağı ve akıbetinin güzel işlerden oluşacağı bildirilmiştir.

Akik Taşıyla Uyumlu Burçlar Hangileridir?

Akik taşıyla uyumlu burçlar arasında Kova,Koç, İkizler, Terazi ve Boğa burçları yer alır.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları nelerdir?

Akik taşı insan vücudunda cilt, saç, kemik, diş, damar, kalp ve tiroid rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir taştır.

Akik taşının faydaları nelerdir?

Akik taşının kişiyi ruhsal açıdan koruduğu bilinir. Gerginliği ve stresi azaltan akik taşı kişiyi olumsuz hislerinden arındırır. Sosyal çevreye uyum enerjisi saçan akik taşı aynı zamanda şifalı bir taş olarak da bilinir

Pembe Akik taşının faydaları nelerdir?

Pembe akik taşının ortamdaki negatif özelliği yok etme özelliği ofis ortamında sıkça tercih edilir. Çünkü ortamda bulunan cep telefonu, televizyon ya da modem gibi elektronik cihazlardan yayılan radyasyona karşı koruyucu etkisi bulunur.

 

 

Sitedeki bilgiler genel psikoloji ve danışmanlık bilgisidir. Tıbbi tanı ve müdahale gerektiren sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışınız.