Oğlak Burcu ve Doğal Taşları

oğlak burcu ve doğal taşları

İnsanlığın yazılı tarihinden beri var olan, belli bir kesim tarafından en eski bilim olarak da isimlendirilebilen astroloji; gezegen ve yıldızların hareketlerinin insan davranışları üzerindeki etkisini inceler. Temelinde sembollerle akıl yürütme olan astrolojide dünya ve güneşin döngüsüne bağlı olarak gruplara ayrılmış burçlar ortaya çıkar.

Burçlar kuşağında toprak grubuna giren burçlar arasında öncü olarak kabul edilen oğlak burcu, 22 Aralık-20 Ocak tarihleri arasında doğan insanların dahil olduğu burçtur. Yönetici gezegeni Satürn olan oğlak burcunun özelliklerini ve diğer merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Oğlak Burcu Mitolojisi

Oğlak burcunun mitolojik hikayesi tarih öncesi dönemlere dayanır. Mısırlıların inanışına göre Mısır Denderah zodyakında  bir oğlak sırtında şeytan başlı bir insan olarak resmedilir ve anlatılır. Ancak yine aynı burç Yunan mitolojisinde oldukça farklı kaleme alınır. Yunan tanrılarının hikayesine dahil olan oğlak burcu eski tanrılar ile yeni tanrıların savaşında kendine yer bulur. Tanrıların habercisi olan Pan ile özdeşleştirilen oğlak burcu simgesi, tanrılar arasında çıkan savaşta şekil değiştirmesi ile canavarlardan korunmaya çalışan Pan’ın tam olarak şekil değiştirememesi ile bütünleştirilmiştir. Pan balık kılığına girmeye çalışmış ancak acele etmesinden ötürü arka kısmı balık olsa da ön kısmı eskisi gibi keçi halinde kalır. Oğlak takım yıldızının sembolü de genellikle arka kısmı balık ön kısmı ise keçi olarak betimlenir. Bu efsaneler gibi daha birçok efsane olmasına karşın en ünlü olan betimleme Yunan tanrılarına ait olandır.

Oğlak Burcu Genel Özellikleri

Oğlak burcu genel özelliklerine baktığımızda ilk olarak toplumda lider konumunda olmak istemelerini görebiliriz. Sırasıyla diğer belirgin özellikleri ise çalışkanlığı, ciddiyeti ve sabrıdır. Her insanın karakteri farklı olması dolayısıyla bu arzuları farklı şekilde açığa çıksa da genel olarak olayları önceden planlamaları ve planlarına bağlı olarak uygulamaları ile kendilerini gösterirler.

Aceleci davranmayı sevmeyen oğlak burcu motivasyonunu toplum içinde tanınmakta bulur. Hayatlarında her zaman bir hedef olan bu burç insanlarının çok çalışarak ama acele etmeden bu hedefe ulaşma çabası olduğu aşikardır.  İş hayatlarında da lider olmak isteyen oğlak burçları imza attıkları her işi mükemmel yapmak isterler.

Gösterişi paraya tercih edebilecek olan oğlak burcu diğer burçlardan farklı olarak network ağı kurmayı çok daha önemserler. Her zaman yanlarında bulunan insanların da kendileri gibi prensip sahibi olmasını beklerler ve ayrıca bunun yanında çalışmaktan sıkılmayacak ekip arkadaşı ararlar. Oğlaklar yalnızlığı önemsiyor gibi görünseler de aşk hayatlarında da oldukça düzenli ve seçici olmayı severler. Oğlak burcu ile ilişki oldukça sabır ister, ilişki içinde olgunlaşan ve zaman içinde anlaşılan bir yapıları vardır.

oğlak burcu özellikleri

 

Oğlak Burcu Erkeği Özellikleri

Sevgisini belli etmek konusunda cömert olamayan oğlak burcu erkekleri partnerlerini içten içe kıskanırlar. Yönetici olma arzuları ilişkilerinde de açığa çıksa da sevgililerini veya eşlerini oldukça iyi yönetmeyi başarırlar. Sevdiği kişinin toplum içinde önem görmesine oldukça önem veren oğlak burcu erkeği özellikleri arasında güven verme ve mantık ile ilişki kurmaları dikkat çeker. Yerli yersiz tavır yapan insanlardan günlük hayatta da uzak durdukları gibi özel hayatlarında da uzak dururlar.

Ciddi ve sert görünümleri olan oğlak burcu erkeklerinin kalpleri pamuk şeker gibidir. Disiplin, kural ve düzen aşığı olan bu insanlar bazı zaman özel hayatlarında sıkıcı olabiliyorlar. Ama aklı başında tavırları ile sevdiklerini de göz ardı etmezler. Güçlü kişilikleri ve olgun davranışlı olan oğlak burcu erkekleri köklü aile kurmayı oldukça önemserler. Oğlak burcu erkeklerine hediye bileklik ya da kolye tercihi yaparken oltu taşı, mavi dantel akik gibi sade görünümlü doğal taşları tercih edebilirsiniz.

Oğlak Burcu Kadını Özellikleri

Oğlak burcunun tipik özelliklerinden biri olan kendi ayakları üzerinde durma ve iş hayatındaki başarıları burcun kadınlarında da ön plana çıkar. Ciddiyetsizlikten hoşlanmayan ve sevgisini hemen belli edemeyen oğlak burcu kadını özellikleri arasında bakımlı olma, giyinişine dikkat etme ve duruşu ile dikkatleri üzerinde toplama da ön plana çıkar.

Yaşamları genelinde mantıkları ile hareket etmeleri gibi aşk hayatlarında da mantıkları ön planda bulunur. Erkeğe bağlı olmamaları, kendi kendilerine yetmeleri gibi özellikleri ile kendilerinden daha bilgili ve daha üstün bir partner her zaman onları çok daha fazla cezbeder. Kendisine benzeyen planlı, hedefli ve çalışkan bir eş onlar için her zaman çok daha üstündür.

Yönetilmeyi sevmeyen oğlak burcu kadınları gerçek aşkın mantık ile birleşmesi sonucu oluşacağına inanır. Bu burç kadınları için evine ve ailesine bağlı olsalar dahi iş hayatı onları çok daha cezbeden bir yaşamı oluşturur. Oğlak burcu kadınlarına zarif bir hediye arayışındaysanız karnelyen, granat (lal) taşı gibi doğal taşlardan üretilen doğal taşları değerlendirebilirsiniz.

Oğlak Burcu ve Doğal Taşlar

oğlak burcuna faydalı doğal taşlar

 

Her burcun olduğu gibi oğlak burcu insanlarının da enerjileri ile iyileştikleri doğal taşlar bulunur. Zodyağın onuncu burcu olan oğlak burcu ve doğal taşlar arasında eşsiz bir enerji vardır. Oğlak burcunun vücudu güçlü tutmak için yaptığı egzersizler kadar enerjisini temizlemek için doğal taşlara da ihtiyacı vardır. Dişil enerji de kadınsı ve negatif burç olan bu burcun Granat taşı ile Jasper taşı başta olmak üzere birçok taş ile olumlu ilişkisi vardır.

Oğlak Burcu Doğal Taşları Hangileridir?

Kehribar

Oğlak Burcu için tavsiye edilen taşlardan ilki Kehribar taşıdır. Kehribar melankolik ve depresif ruh halinin uzaklaştırılmasında büyük bir etkiye sahiptir. Berrak görünümü pek çok farklı kullanım alanı sunar ve böylelikle hem vücut üzerinde hem de yaşam alanlarında tercih edilmesine sebep olur. Astım, nefes zorluğu ve bronşit gibi solunum hastalıklarının önüne geçilmesi adına kolye olarak kullanılması tavsiye edilir. Ruhsal anlamda rahatlatırken göz alıcı renkleri sayesinde de harika bir aksesuar seçeneğidir.

Granat (Lal)

Oğlak burcunda diğer bir etkili taş da Granat (Lal) taşıdır. Oğlak burcu için negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirmek, aşka sadakate ilham vermesi, bedeni güçlendirmesi, kötü düşüncelerden kurtulmayı ve kişisel olarak özgüven aşılamayı hedefler. Kahverengi ve kırmızı rengi karışımı bir renge sahip olan ve kristalimsi bir yapı da olan bu doğal taş şık bir görünüme de sahip. Lal taşı, oğlak burcu insanlarının daha pozitif olmasına ve dünyaya daha pozitif bakmalarını sağlar.

oğlak burcuna faydalı doğal taşlar

Oltu 

Oltu taşı ise iş aşkı ile bilinen Oğlak Burcu insanı üzerinde iyileştirici bir etki bırakır. Ayrıca geleneksel tıpta sık sık tedavilerde kullanılan Oltu taşı romatizma ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bu özelliğinin yanı sıra depresyon veya ruhsal bozukluk gibi hastalıkların önüne geçilmesi ya da rahatlatılması amacıyla ev ve iş yerleri gibi devamlı bulunulan yerlerde kullanılır. Ayrıca kararsızlık gibi durumların çok daha kolay atlatılmasının sağlar ve verilen kararların doğru şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Siyah tonlarından oluşan Oltu taşı; boyun, kol ya da el gibi alanlarda farklı etkiler yaratır. Bu nedenle yüzük ve kolye gibi aksesuarlarda tercih edilerek hediye seçeneği oluşturur.

Labradorit

Göz hastalıklarında büyük bir etkisi olan Labradorit, Oğlak Burcu insanında konsantrasyon eksikliğinin büyük ölçüde azalmasını sağlar. Diğer özelliklerinden bir tanesi olarak çözümleme yetisini kuvvetlendirdiği de bilinir. Vücutta taşıyarak kullanıldığında geceleri görme yetisine ciddi bir fayda sağladığı da gözlemlenir. Farklı etkileri ve yeşil, kahve tonlarındaki görselliği ile Oğlak Burcu insanına alınabilecek en güzel hediyelerden bir tanesidir.

Diğer Doğal Taşlar

Oğlak burcunun ve yükseleni oğlak olanların florit, yeşil ve siyah turmalin ve labradorit taşlarının da etkisi ile enerjileri düzenlemeleri çok daha kolaydır. Manyetit, bakır taşı, peridot ve yakut oğlak burcu insanlarının yaşamlarındaki sıkıcı anlarda pozitif enerji vererek hayatlarını daha kolay bir noktaya getirmeleri de gözlemlenmiştir. Diğer yardımcı taşlar arasında olan yakut ve turkuaz takılarda da karşınıza çıkar. Oğlak burcu için sevgi, sabır ve kararlılık duygularını besleyen aragonit ve galen taşı yapılarıyla kendine hayran bırakır. Bu burç insanları için özgüvenlerini artıran ve daha başarılı işlere imza atmalarına destek olan diğer taşlar ise dumanlı kuvars ve lal taşıdır.

Oğlak burcunun genel özellikleri nelerdir?

Oğlak burcu sabırlı olması, çalışkanlığı, ciddiyeti ve lider konumda olma isteğiyle ön plana çıkmaktadır.

Oğlak burcu hangi tarihleri kapsamaktadır?

22 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında doğan kişiler Oğlak Burcu'na dahildirler.

Oğlak burcuna faydalı doğal taşlar hangileridir?

Kehribar, oltu, granat, obsidiyen,labradorit ve jasper doğal taşları oğlak burcuna en faydalı taşlardandır.

Oğlak burcu kadını özellikleri nelerdir?

Oğlak burcu kadınının en belirgi özellikleri kendi ayakları üzerinde durması ve iş hayatında başarıyı istemesidir. Aşk hayatlarında ise oğlak burcu kadınları güzel bir ilişkinin aşk ile mantığın birleşmesi sonucu olacağına inanmaktadırlar.

 

 

 

 

Sitedeki bilgiler genel psikoloji ve danışmanlık bilgisidir. Tıbbi tanı ve müdahale gerektiren sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışınız.